Základné zručnosti – týkajú sa nás všetkých (?)

Keď sa hovorí o potrebe vzdelávania dospelých, často sa spomínajú najmä marginalizované skupiny, ľudia so zdravotným znevýhodnením či dospelí s nízkou kvalifikáciou. Ľahko tak môže vzniknúť dojem, že ide o tému, ktorá sa nás netýka. Ale je to naozaj tak?

Výsledky medzinárodného hodnotenia kompetencií dospelých PIAAC ukazujú, že Slovensko má čo dobiehať. V čitateľskej gramotnosti a adaptívnom riešení problémov sa naši dospelí umiestnili pod priemerom krajín OECD. V matematickej gramotnosti sme síce na úrovni priemeru, ale ani to nie je dôvod na spokojnosť. Znepokojujúci je najmä fakt, že až štvrtina dospelých má len nízku úroveň čitateľskej gramotnosti a len 3 % dosiahli vysokú úroveň (4. a 5. stupeň), zatiaľ čo priemer OECD je štvornásobne vyšší – 12 %.

K výsledkom PIAAC sme sa opätovne vrátili aj na konferencii Európskej siete pre základné zručnosti (EBSN), ktorá sa konala v dňoch 18. – 20. júna 2025 v Bruseli. Tri dni plné odborných prezentácií, workshopov a výmeny skúseností nám priniesli množstvo inšpirácií. Najviac vo mne zarezonovalo jedno slovo „KOOPERÁCIA“.

Krajiny, ktoré v hodnotení PIAAC dosahujú nadpriemerné výsledky, spája práve efektívna spolupráca medzi všetkými relevantnými aktérmi – od tvorcov politík, cez odborníkov z praxe až po zamestnávateľov a samotných poskytovateľov vzdelávania. Skúsenosti ukazujú, že organizácie, ktoré už majú kvalitne nastavené vzdelávanie dospelých, môžu byť cenným zdrojom inšpirácie pre ostatných.

Aj Slovensko má čo ponúknuť. Vďaka iniciatíve Štátneho inštitútu odborného vzdelávania a spolupráci s Národným koordinátorom vzdelávania dospelých (Lucia Bieliková), Epale Slovensko (Monika Petlušová) a analytikom ŠIOV (Patrik Turcsek), sa konferencie zúčastnila aj Ildikó Hanuliaková z OZ Spoluprácou pre lepšiu budúcnosť. Vďaka členstvu v Pakte pre základné zručnosti si rozšírila svoju profesionálnu sieť a získala nové poznatky – krásny príklad toho, ako môže prepojenie národných a európskych iniciatív fungovať v praxi.

Druhý príklad dobrej praxe priniesol aj tím odborníkov zo Švajčiarska. S minimálnou finančnou investíciou sa im podarilo vytvoriť platformu competence.ch – digitálny zdroj pre všetkých poskytovateľov vzdelávania dospelých, ktorý obsahuje aj kvalitné materiály zamerané na rozvoj základných zručností.

Základné zručnosti nie sú základné v tom zmysle, že sú jednoduché. Sú základné, pretože sú nevyhnutné.

Viac článkov

small_c_popup.png

Chcete sa nás niečo opýtať?

Napíšte nám