Príklady dobrej praxe
V rámci projektu Národný koordinátor vzdelávania dospelých na Slovensku spracovávame príklady dobrej praxe z jednotlivých organizácií, v ktorých predstavujeme rozvíjanie základných zručností dospelých. Príklady dobrej praxe zviditeľňujú organizácie a príbehy ľudí, ktorých cieľom je vytvoriť príležitosť pre rozvíjanie zručností a kompetencií dospelých z marginalizovaných skupín obyvateľstva, pre znevýhodnených jednotlivcov a zraniteľné osoby, ktoré to majú omnoho ťažšie s uplatnením sa na trhu práce a v spoločnosti vôbec.
Organizácia Spoluprácou pre lepšiu budúcnosť – Veľký Meder sa v projekte ECO-COMPASS zamerala na veľmi dôležitú tému – rozvoj environmentálnych zručností a kompetencií občanov s mentálnym postihnutím. Vďaka inkluzívnemu vzdelávaniu projekt podporuje nielen ochranu životného prostredia, ale aj integráciu znevýhodnených osôb do širšej komunity.
Vo Verejnej knižnici Mikuláša Kováča beží projekt pod názvom Seniori v Banskej Bystrici – bezpečne a zdravo. Ide o neformálne vzdelávanie v rámci Life Long Learning v kultúrnej inštitúcii, kde vzdelávacia aktivita je koncipovaná ako preventívny program pre seniorov, zameraný na ochranu ich zdravia, života a majetku. Spolu so zábavno-vedomostným kvízom pre seniorov, ktorý sa koná päťkrát ročne, ide o dlhodobý, pravidelný program s interaktívnym a zážitkovým charakterom.
Občianske združenie BOVAP je nezisková organizácia so sídlom v Kokave nad Rimavicou, ktorá sa zameriava na podporu regionálneho rozvoja v južných okresoch Banskobystrického kraja, konkrétne v Lučenci, Poltári, Rimavskej Sobote, Revúcej a Veľkom Krtíši. Úspešne zrealizovali projekt digitalizácie v Kokave nad Rimavicou a ďalej sa venujú rozvíjaniu digitálnych zručností dospelých. Zameriavajú sa predovšetkým na seniorov a poskytujú širokú ponuku podporných činností v oblasti digitálnych zručností.